Diaqnostik qiymtləndirmə
1. Qiymətləndirmənin istiqamətinə aid
olanları seçin:
1 -
beynəlxalq qiymətləndirmə
2 - ənənəvi
qiymətləndirmə
3 -
milli qiymətləndirmə
4 -
sinifdənxaric qiymətləndirmə
5 - məktəbdaxili
qiymətləndirmə
A) 2,
3, 4, 5 B) 1, 2, 4
C) 1,
2, 3, 4 D) 1, 3, 5
E) 1,
2, 4, 5
2. Diaqnostik qiymətləndirməyə hansı uyğun gəlir?
A)
Yekun səviyyənin qiymətləndirilməsi
B) İrəliləyişlərin
monitorinqi
C)
İlkin səviyyənin qiymətləndirir.
D)
Yekun qiymətləndirmədir
E)
Yekun səviyyənin və irəliləyişlərin
monitorinqidir.
3. Diaqnostik qiymətləndirmənin mahiyyəti nədən
ibarətdir?
A)
Şagird nailiyyətlərinin monitorinqindən
B)
İlkin səviyyənin qiymətləndirilməsindən
C) Məlumatlarıln
toplanması
D) Məlumatların
təhlili
E)
Yekun nqiymətləndirmə
4. Diaqnostik qiymətləndirmə aparmaqda müəllimin məqsədi
nədən ibarətdir?
A) Təlim
strategiyasını düzgün qurmaq
B)
Şagirdlərin maraq dairəsini ,dünya görüşünü nəzərə almamaq
C)
Şagirdlərin irəliləməsinin və ya geriləmə-sinin monitorinqini aparır.
D) Təlim
texnologiyalarından istifadə etmək
E) Fəal
təlim metodlarından istifadə etmək
5. Diaqnostik qiymətləndirmə
hansı
mərhələdə aparılır?
A) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində,
həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeni məktəbə keçdikdə və s.).
B) Hər ayın əvvəlində.
C) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
D) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
E) Tədris ilinin sonunda.
5. Diaqnostik qiymətləndirmə
hansı
mərhələdə aparılmır?
A)Dərs ilinin
əvvəlində
B) Tədris
vahidinin əvvəlində, həmçinin zəruri
vəziyyət yarandıqda
C)Şagird yeni məktəbə keçdikdə .
D) Təhsil
səviyyələrini başa vurarkən.
E)Yarımilin
əvvəlində
6. Diaqnostik
qiymətləndirmədə istifadə
olunan vasitələr
hansılardır?
A) Müşahidə, şagirdlərin şifahi cavabları
B) Tapşırıqlar, sorğu vərəqi
C) Şifahi təqdimat, testlər
D) Təqdimatlar, müşahidə
E) Müsahibə, şagirdlərin yazı işlərinin təhlili
7. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas
məqsədi nədən ibarətdir?
A) Təlimin hər hansı bir
mərhələsində şagirdlərin ilkin bilik və bacarıqlarının səviyyəsinin üzə çıxarılmasını
təmin etmək.
B) Şagirdlərin özünüqiymətləndirmə bacarığı-nı inkşaf etdirmək.
C) Tədris
ilinin sonunda şagirdlərin
nailiyyətlərini qiymətləndirmək.
D) Şagirdlərin
müvəffəqiyyəti barədə valideynləri məlumatlandırmaq.
E) Şagirdlərin
tədris vahidinin sonunda
əldə etdikləri bilik və bacarıqların hansı səviyyədə olduğunu yoxlamaq.
8. Diaqnostikqiymətləndirmənin əsas məqsədi nədən ibarətdir?
A) Şagirdlərin təlim sahəsində irəliləyişlərinin izlənməsini təmin
etmək
B) Şagirdlərin özünü qiymətləndirmə bacarığını inkişaf etdirmək
C) Təlim prosesinin planlaşdırmasında şagirdlərin fərdi inkişaf
xüsusiyyətlərini nəzərə almaq
D) Tədris prosesinin düzgün istiqamətləndirliməsini və səmərəliyini təmin
etmək
E)Yarımillərin sonunda şagirdləri qiymətləndirərkən nəzərə alınır
9. Diaqnostik
qiymətləndirmədə istifadə
olunan üsul və
vasitələrdən yanlış olanı
seçin:
A) Müsahibə
və qeydiyyat vərəqi
B) Tapşırıqvermə və çalışma
C) Fənn müəllimləri ilə əlaqə və əməkdaşlıq
D) Müşahidə və qeydiyyat vərəqi
E) Ekspres sorğu və sorğu vərəqi
10. Diaqnostik qiymətləndirmənin üsulların aid
olanları seçin:
1 -
müşahidə
2 -
Verbal (sözlə) qiymətləndirmə
3 -
tapşırıqvermə
4 -
özünü qiymətləndirmə
5 -
valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə əməkdaşlıq
A) 1,
3, 5 B) 2, 4, 5C) 1, 2, 3, 5
D) 2, 3, 5
E) 1, 2, 4, 5
11.
Diaqnostik qiymətləndirmənin üsullarına aid olanları məntiqi ardıcıllıqla göstərin:
1 -
valideynlərlə və digər müəllimlərlə
əməkdaşlıq
2 -
müsahibə
3 -
tapşırıqvermə
A) 2,
3, 1 B) 1, 2, 3
C) 3,
2, 1 D) 3, 1, 2
E) 1,
3, 2
12. Diaqnostik qiymətləndirmə üsullarına aid deyil:
A)
Müsahibə
B)
Tapşırıqvermə
C)
Müşahidə
D)
Valideyn və müəllimlərlə əməkdaşlıq
E)
Çalışmalar
13. Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitələrinə aid
olanları seçin:
1 -
Müsahibə
2 -
Çalışmalar
3 - Müəllimin
qeydiyyat vərəqi
4 -
Tapşırıqvermə
5 -
Söhbət və müəllimin sorğu vərəqi
A) 1,
2, 3 B) 2, 3, 5
C) 3,
4, 5 D) 2, 4, 5
E) 1,
4, 5
14.
Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitə-lərinə aid olanların məntiqi ardıcıllığını
göstərin:
1 –
Söhbətlər
2 - Müəllimin
sorğu vərəqi
3 -
Çalışmalar
4 - Müəllimin
qeydiyyat vərəqi
5 –
Müşahidə vərəqləri
A) 2,
4, 5, 3, 1 B) 1, 2, 3, 5
C) 3,
4, 5, 1, 2 D) 1, 5, 4, 3, 2
E) 2,
3, 4, 5
15. Diaqnostik qiymətləndirmənin formaları arasındakı
uyğunluğu tapın:
1 -
Davamlı
2 -
Qısamüddətli
a - dərs
ilinin əvvəlində bir neçə dərsin
müəyyən
hissəsində aparılır
b - tədris
ilinin əvvəlində bir dərsin müəyyən hissəsində aparılır
c -
şagirdlərin bilik və bacarıqlarının mövcud vəziyyətini öyrənir
d -
şagirdin fənn üzrə bilik və bacarıqları
haqqında
məlumat toplayır
e - müəllim
qiymətləndirmədə tapşırıqvermə, müsahibə, layihə kimi üsullardan
istifadə
edir
A) 1 -
a, d; 2 - b, e, c
B) 1 -
a, c; 2 - b, d, e
C) 1 -
c, d; 2 - a, e, b
D) 1 -
d, c; 2 - a, e, b
E) 1 -
c, e; 2 - b, a, d
16. Diaqnostik qiymətləndirmənin üsul və vasitələri
kim tərəfindən hazırlanır?
A)
Direktor müavini
B)
Direktor
C)
Metodbirləşmə üzvləri
D) Müəllim
E) Təhsil
idarəsi (şöbəsi)
17. Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitələrini məntiqi
ardıcıllıqla göstərin:
1 -
söhbət və müəllimin sorğu vərəqi
2 -
müsahibə
3 -
müşahidə vərəqləri
4 -
çalışmalar
5 - müəllimin
qeydiyyat vərəqi
A) 1,
2, 3, 5 B) 5, 2, 3, 4
C) 2,
4, 5, 1 D) 4, 5, 3, 1
E) 4,
3, 2, 5
18. Hansı qiymətləndirmə
növündə şagirdlərin ilkin bacarıq və vərdişləri müəyyən olunur?
A) Summativ
B) Formativ
C) Milli qimətləndirmə
D) Beynəlxalq qiymətləndirmə
E) Diaqnostik
19. Məqsədinə uyğun olaraq diaqnostik qiymətləndirmənin
formalarını müəyyən edin:1 –
davamlı 2 - əyani 3 – sistematik
4 - qısamüddətli 5 - tələbyönümlü
A) 1,
4, 5 B) 1, 5 C) 2, 4, 5 D) 1, 2, 3, 4
E) 1,
4
20.Diaqnostik
qiymətləndirmə nümunələri haradasaxlanılır?
A)Müəllimin gündəliyində
B)Məktəbli kitabçasında
C) Təhsilalan haqqında müvafiq yazılı qeydlər təhsilalanın portfoliosunda saxlanılır.
D) Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələri rəsmi
sənədlərdə qeyd olunur
E)Formativ dəftərdə
21.Aşağıda
göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə
meyarlarından hansı sosial –emosional inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq
etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə,
anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda
pozitiv münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək,
yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini
anlamaq
E) özü və
başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda
öz davranışını idarə etmək bacarıqları
22.Aşağıda
göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə
meyarlarından hansı şəxsi
inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq
etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə,
anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda
pozitiv münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək,
yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini
anlamaq
E) özü və
başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif
situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
23.Aşağıda
göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə
meyarlarından hansı idraki
inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq
etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə,
anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda
pozitiv münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək,
yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini
anlamaq
E) özü və
başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif
situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
24.Aşağıda
göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə
meyarlarından hansı fiziki inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq
etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə,
anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda
pozitiv münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək,
yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini
anlamaq
E) özü və
başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif
situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
25.Aşağıda
göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə
meyarlarından hansı hərəki inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq
etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə,
anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda
pozitiv münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək,
yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini
anlamaq
E) özü və
başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif
situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
26. Diaqnostik qiymətləndirmə nəyə xidmət edir?
1. şagirdin
bilik və bacarıqlarının ilkin səviyyəsini müəyyən-ləşdirməyə,
2. müəllimin
təlim strategiyalarının seçilməsinə
3. şagirdin bilik və bacarığını formalaşdırmasına
4.bilik və bacarıqların təlim nəticələrinə istiqamətlənməsinə
5. şagirdə fərdi yanaşmanın təmin edilməsinə
6. Şagirdlərin maraq dairəsi, dünyagörüşü, yaşadığı
mühit haqqında məlumat almağa.
A)1,2,4,6
B)1,2,3,5
C)1,2,5,6
D)2,3,4,6
E)2,3,4,5
27.Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələrindən nə
üçün istifadə olunur?
1.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın hazırlanmasında;
2.təlim prosesində fərdi yanaşmanı təmin etməkdə;
3.şagirdlərin irəliləyiş və geriləmələrinin müəyyənləşdirilməsində;
4.təlim tapşırıqlarının seçilməsində;
5.ev tapşırıqlarının verilməsində;
6.tədris olunacaq fənn və ya mövzu ilə bağlı maraq və ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsində;
7.sinifdəki təlimin istiqamətləndirilməsində;
A)1,2,3,6 B)1,2,3,4 C)1,2,3,5
D)2,3,5,6 E)2,4,6,7
28.Diaqnostik qiymətləndirmənin
müşahidə sxemi nə üçün istifadə olunur?
A)maraq və
dünyagörüşünü öyrənməmək üçün
B)fəaliyyəti təhlil
etmək üçün
C)naliyyətini
təhlil etmək üçün
D)
şagirdin əsas inkişaf sahələri üzrə
ilkin səviyyəsini müəyyən etmək üçün
E)fəaliyyəti
izləmək üçün
29.Diaqnostik qiymətləndirmənin neçə növü var?
A)3 B)2 C)4
D)5 E)6
30.Diaqnostik
qiymətləndirmənin nəticələri harada qeyd olunur?
A)Müəllimin qeyd dəftərində
B)Məktəbli kitabçasında
C) Təhsilalan haqqında müvafiq yazılı qeydlər təhsilalanın portfoliosunda saxlanılır.
D) Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələri rəsmi
sənədlərdə qeyd olunur
E)Formativ dəftərdə
Formativ qiymətləndirmə
1.Formativ
qiymətləndirmə hansı məqsədlə aparılır?
1.təhsilalanların standartların reallaşmasına yönəlmiş
irəliləmələrini və geriləmələrini izləmək
2. şagird nailiyyətlərinin səviyyəsini ölçmək
3. bu zaman qarşıya çıxan problemləri aradan
qaldırmaq
4.Problemləri düzgün istiqamətləndirmək
5. şagirdlərin
bilik və bacarıqları haqqında məlumat toplamaq
6. məzmun standartlarından irəli gələn bilik və
bacarıqların mənimsənilməsinə yönəlmiş fəaliyyətini izləmək
A)1,3,4,6
B)1,2,3,5 C)2,4,6
D)1,3,5,6
E)1,3,5
2.Formativ
qiymətləndirmə nəyə əsasən aparılır?
A)Şagirdin maraqlarına əsasən
B) Yalnız testlərlə
aparılır
C) fənnin məzmun
standartları üzrə təlim məqsədləri əsasında müəyyənləşdirilməmiş
qiymətləndirmə meyarlarına görə
D)Qiymətləndirmə
standartlarına əsasən
E) fənnin məzmun
standartları üzrə təlim məqsədləri əsasında müəyyənləşdirilmiş qiymətləndirmə
meyarlarına görə
3. Formativ qiymətləndirmənin məqsədi:
A) Fənn üzrə şagirdlərin
ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B) Müəyyən
olunmuş nəticələr əsasında
şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
C) Yarımilin və tədris
ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
D) Şagirdin təlim
prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
E) Bölmə üzrə mövzuların
tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
4. Formativ qiymətləndirmədə şagirdlərin
fəaliyyət səviyyələrini
göstərən hansıdır?
A)
Qeyri-kafi, kafi, yaxşı, əla
B)
Aşağı, orta, yüksək, ən yüksək
C)
Qeyri-məqbul, məqbul
D) Çox
zəif, zəif, orta, ali
E)
Kafi, yaxşı, əla
5.Formativ
qiymətləndirmənin neçə növü var?
A)2
B)3 C)1 D)4 E)5
6.Rubrikin
neçə növü var?
A)1) B)3
C)2 D)4 E)5
7. Rubriklərin
əsas elementlərini seçin:
1.
rubrikin adı
2.
aspektlər və meyarlar
3. müəllimin
adı
4.
qiymətləndirmə şkalası
5. məktəbin
adı
6. səviyyə
üzrə göstəricilər
7. səviyyə
deskriptoru
A) 1,
3, 5, 6 B) 1, 2, 4, 6, 7
C) 2,
3, 4, 5, 7 D) 1, 3, 4, 5, 6, 7
E) 2,
4, 5, 7
8. Hansı biri
formativ qiymətləndirmənin xüsusiyyətidir?
A)
Qiymətləndirmə
standartlarına əsaslanır. Keyfiyyət
göstəriciləri nəzərə alınır.
B)
Alt - standart
əsasında qurulur. Daha
obyektiv, dəqiq, adekvat, sistemli.
C)
Formal, dəqiq olmayan,
müəllimin subyektiv rəyinə əsaslanan
D) Yalnız testlərlə aparılır
E) Müəllim və valideynin rəyi əsasında daha
obyektiv aparılır
9. Holistik
qiymətləndirmə necə qiymətləndirmədir?
A) Sürətli
B) Gözəyarı
C) Uzunmüddətli
D) Şifahi
E) Yazılı
10. Formativ qiymətləndirmənin məqsədi:
A)
Şagirdin təlim prosesində
irəliləyişinin
izlənilməməsi.
B) Şagirdlərin ilkin
bilik və bacarıq
səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
C) Müəyyən olunmuş
nəticələr əsasında şagirdlərin
bacarıq və vərdişlərinin formalaşma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
D)
Yarımilin və tədris
ilinin sonunda şagirdlərin
əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi.
E) Bölmə
üzrə mövzuların tədrisinin
sonunda şagirdlərin əldə etdikləri
nailiyyətlərin
qiymətləndirilməsi.
11. Formativ
qiymətləndirmənin metodları və onların məzmunu arasındakı uyğunluğu tapın:
1 -
oxu
2 -
özünüqiymətləndirmə
3 -
test
a -
özünüqiymətləndirmə vərəqləri
b –
test tapşırıqları
c - Mətn.
Dinləmə üzrə qeydiyyat vərəqi.
Oxu
üzrə qeydiyyat vərəqi
A) 1 -
c; 2 - a; 3 - b
B) 1 -
a; 2 - b; 3 - c
C) 1 -
b; 2 - a; 3 - c
D) 1 -
c; 2 - b; 3 - a
E) 1 -
a; 2 - c; 3 - b
12. Şagirdin
özünüqiymətləndirməsi hansı
yollarla
formalaşır?
1. Özünümüşahidə, özünütəhlil, müqayisə
2. Özünüdərketmə
3. Özünüqiymətləndirmə, özünənəzarət
4. Özünüidarə, müsahibə
5. Müqayisə, müşahidə
A) 2,3
B) 4, 5 C) 1, 5
D) 3, 4
E) 1, 3
13. Müşahidə
vərəqləri, Meyar cədvəli,
Dinləmə üzrə
qeydiyyat vərəqi, Oxu üzrə
qeydiyyat vərəqi,
Nailiyyət səviyyələri üzrə qiymətləndirmə
şkalası.
Adları çəkilən vasitələr qiymətləndirmənin
hansı növünə aiddir?
A)Summativ B)Milli C)Formativ
D)Diaqnostik E)Beynəlxalq
14.
Portfolioda hansı sənədlər qeydə alınmır?
A) Cari qiymətlər
B) Gündəlik müşahidələr
C) Psixoloqun rəyi
D) Müəllimin qeydləri
E) Məktəb rəhbərliyinin qeydləri
15. Rubrik
haqqında səhv fikri göstərin.
A) Rubrik qiymətləndirmənin həm üsulu, həm də
vasitəsidir
B) Rubrikin 2 növü var: analitik və holistik
C) Analitik rubrik daha sürətli, holistik
rubrik isə ləngdir
D) Holistik rubrik şagirdin işi ilə bağlı
ümumi təəssürat yaradır
E) Analitik rubrik şagirdin çoxşaxəli aspektlə-ri
üzrə ayrı-ayrı qiymətlər təyin edir.
16. Formativ
qiymətləndirmədə istifadəolunan üsullarla bağlı uyğunluğu seçin.
1. Yazı
2. Rubrik
3. Test
4. Tapşırıqvermə
a) Test tapşırıqları b) Çalışmalar
c) Nailliyət səviyyələri üzrə qiymətləndirməşkalası
d) Yazı işləri. Yazı bacarıqlarının inkişafı
üzrə qeydiyyat vərəqi
A) 1 – a, 2 – b, 3 – d, 4 – c
B) 1 – a, 2 – b, 3 – c, 4 – d
C) 1 – c, 2 – a, 3 – d, 4 – b
D) 1 – b, 2 – d, 3 – a, 4 – c
E) 1 – d, 2 – c, 3 – a, 4 – b
17. Portfolio
nədir?
A)
Şagirdin davranışı barədə məlumatlar
B)
Şagirdin təlim nailiyyətləri və inkişaf
göstəricilərindən, pedaqoji heyətin
rəy və tövsiyyələrindən ibarət sənədlər toplusu.
C)
Şagirdin yazı işləri
D) Müəllimlərin
şagird haqqında rəyləri
E)
Şagirdin sağlamlıq göstəriciləri
18. Formativ qiymətləndirmə nə vaxt aparılır?
A) Təlim
prosesinin əvvəlində.
B)
Kiçik summativ qiymətləndirmədən əvvəl.
C) Dərs
ilinin əvvəlindən başlayaraq gündəlik olaraq.
D) Hər
yarımilliyin sonunda
E)
Yalnız tədris ilinin sonunda.
19.Şagird portfoliosunda hansı məlumat və
sənədlər saxlanılır?
1. cari qiymətlər;
2.Məktəb rəhbərliyinin rəyi
3.qarşıya
çıxan problemlərin təsviri və onların təhlili
4.BSQ-lər
5.şagirdin
dərs fəaliyyəti
6.psixoloqların
psixoloji müayinənin nəticələri əsasında rəyi
A)1,2,3,4
B)1,3,5,6
C)1,2,5,6
D)2,3,5,6
E)3,4,5,6,
20.Formativ qiymətləndirmənin nəticələrindən
nə üçün istifadə olunur?
1.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın təkmilləşdirilməsində;
2.tədris olunacaq fənn və ya mövzu ilə bağlı maraq və
ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsində;
3.təlim tapşırıqlarının seçilməsində;
4.ev tapşırıqlarının verilməsində;
5.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın
hazırlanmasında;
6.sinifdəki təlimin istiqamətləndirilməsində;
7.şagirdlərin irəliləyiş və geriləmələrinin müəyyənləşdirilməsində.
A)1,3,4,6,7
B)1,3,5
C)2,3,4,5,7
D)3,5,6,7
E)1,3,4,5,7
Motivasiya
1. Fəal dərsin mərhələlərinin düzgün ardıcıllığını
müəyyən edin:
1.
Motivasiya
2.
Qiymətləndirmə
3. Məlumat
mübadiləsi
4. Tədqiqatın
aparılması
5.
Ümumiləşdirmə və nəticələrin çıxarılması
6. Məlumatın
müzakirəsi
7.
Yaradıcı tətbiqetmə
A) 1,
2, 4, 3, 6, 7, 5
B) 1,
4, 3, 5, 7, 6, 2
C) 1,
4, 3, 6, 5, 7, 2
D) 1,
2, 6, 3, 5, 4, 7
E) 1,
3, 4, 2, 5, 7, 6
2. Düzgün
motivasiya necə olmalidir?
1.
düşündürücü (2 və daha çox fərziyyələri
yaradan)
2.
asanlıqla cavabı tapılan
3.
qısa (3-5 dəqiqə)
4. məqsədyönlü
5. həyatla
əlaqəli
6.
konkret
7.
ziddiyati həll etmək tələbatı
A) 1,
2, 4 B) 3, 5, 6 C) 1, 5, 6
D) 2,
4, 7 E) 1, 4, 7
3. Motivasiya
üçün üsulları seçin:
1.
Maraqlı bir hadisənin nağıl edilməsi
2.
Mübahisə doğura biləcək fikir söyləmək
3. Dəqiq,
lakonik olmalıdır
4. Hər
hansı məsələ ilə əlaqədar söz vermək
A) 1,
3, 4 B) 1, 2, 4 C) 2, 3
D) 1,
4 E) 2, 3, 4
4.
Motivasiyanın quruluş prinsipləri olan
bəndi müəyyən
edin .
A) Əyanilik, şifahilik
B) İnteqrativlik, problemlilik
C) İnkişafyönümlülük, interaktivlilik
D) Problemlilik, məqsədyönlülük
E) Ənənəvilik, müasirlilik
5. Motivasiya
neçə prinsip əsasında qurulur?
A)1
B) 6 C) 2 D) 4 E) 5
6.
Motivasiyanın prinsiplərini(xüsusiyyətlərini) seçin:
1. Zorla insanları motivə etmək olmaz!
2. Şagirdlərə məsafədən yanaşma,
3. Hər bir insan motivasiyaya malikdir.
4. İnsanlar hər şeyə öz motivlərindən və
maraqları çərçivəsindən yanaşırlar.
5. Qeyri-adi məlumatlardan istifadə
A) 1, 2, 3 B) 1, 3, 4 C) 1, 3, 5
D) 2, 3, 4 E) 3, 4, 5
7. Problem situasiyanın yaradılması zamanı
buraxılan səhvi göstərin:
A) Müəllim
şagirdin qarşısına onun səviyyəsi üçün çox çətin problem qoyur.
B)
Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır.
C)
Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək
tələb
olunur.
D) Hər
bir şagirdin bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını
tapma-ğa xidmət edir.
E)
Problem düşündürücüdür, müxtəlif fikirlər yaradır.
8.Motivasiyanın
məqsədəuyğun qurmağın
3 yolunu müəyyən
edin:
1.
Problemin müxtəlif yollarla həll edilməsi
2.
Sual verməyə həvəsləndirmə
3.
Qısaca ifadə edilən ideyaları gostərməklə
4. Rəmzi
(simvolik) materialların şərhi
A) 2,
3, 4 B) 1, 2, 4
C) 1,
2, 3 D) 1, 3, 4
E) 3,
4
9. Hər hansı
bir fəaliyyətin mexanizmini
işə salan sövqedici qüvvədir. Dərsin vacib
komponentidir. Söhbət nədən gedir?
A) Tədqiqat sualı
B) Müzakirə
C) Metod
D) Fəaliyyət xətti
E) Motivasiya
10. Biri motivasiyanın dəyərləndirilməsi
üçün meyar
kimi götürülə bilməz.
A) uşaqlar tərəfindən çətinliklə dərk edilməsi
B) motivasiyanın məqsədəuyğunluğu
C) motivasiyanın yığcamlığı - qısa vaxt
ərzində həyata keçirilməsi
D) onun hazırlanmasına müəllimin nə qədər
vaxt və qüvvə sərf etməməsi
E ) motivasiyanın maraqlı və düşündürücü
olması
14. Hansı tədqiqatın
aparılması mərhələsinə aiddir?
A) Dərsin əvvəlində şagirdlərin qarşısına
problem (ziddiyəti həll etməyə tələb edən
fikir, sual) qoyulmalıdır.
B) Bunun üçün müəllim birinci növbədə dərsin
məqsədləri araşdırılmalıdır.
C) Bu mərhələdə iştirakçılar tədqiqatın
gedi-şində əldə etdikləri tapıntıların, yeni informasiyanın mübadiləsini
aparırlar.
D) Bu zaman yeni faktların öyrənilməsi və bu
suallara cavabların tapılması gedişində düşünmək və yeni bilikləri kəşf etmək
üçün münasib şərait yaranır.
E) Şagirdləri passiv dinləyici vəziyyətinə gə-tirmək
və elədə saxlamaq.
11. Tədqiqatın
aparılması zamanı müəllim hansı bilik,
bacarıq, vərdişlərə malik olmasa da olar?
A) Tədqiqatın aparılması üçün metod seçiminə
B) İşin qrup şəklində və digər formada
aparılmasına
C) Tədqiqatın aparılması üçün tapşırıqlar
seçiminə
D) Seçilmiş tapşırıqların çoxhəlli olmasına
E) İş vərəqləri hazırlanmasına
11. Nə üçün
motivasiya düşündürücü və məqsədəuyğun olmalıdır?
A) Tədqiqat
prosesini çətinləşdirir.
B) Dərsin
bütün mərhələlərini tam şəkildə
həyata keçirməyə imkan yaradır.
C) Dərsin
vaxtında başa çatmasına
kömək edir.
D)
Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
E) Tapşırıqları
düzgün yerinə yetirməyə
kömək edir.
12. Aşağıdakılardan hansı fəal dərsin
mərhələləridir?
1.
Motivasiya, problemin qoyuluşu
2. Tədqiqatın
aparılması
3. Məlumat
mubadiləsi
4. Ev
tapşırığının yoxlanılması
5. Məlumatların
müzakirəsi
6. Nəticələrin
cıxarılması
7.
Yeni movzunun izahı
8.
Yaradıcı tətbiq etmə
9.
Yeni dərsin möhkəmləndirilməsi üçün
sual və
tapşırıqlar
1. Qiymətləndirmə
(məqsədə görə müəyyən mərhələdən sonra aparıla bilər)
A) 1,
2, 3, 5, 6, 8, 10
B) 2,
3, 4, 5, 7, 8, 9
C) 1,
4, 6, 7, 8, 9, 10
D) 3,
4, 6, 7, 8, 9,10
E) 2,
4, 5, 6, 7, 9, 10
13. Problem
situasiyanın yaradılması
zamanı tez-tez müşahidə olunan səhvi göstərin:
A)
Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr
yaradır.
B) Qoyulan
problemdə ziddiyyəti həll etmək
tələb olunur.
C) Hər
bir şagird öz bilik və təcrübəsindən
istifadə etməklə
problemin həlli yollarını
tapmağa
çalışır.
D) Problemin
həlli xüsusi tədqiqat
tələb
etməlidir.
E) Müəllimin
şagirdin qarşısına qoyduğu
problem
onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir.
14. Problemi
necə yaratmaq olar və yarandıqdan sonra hansı proses baş verir?
A) Problemi yaratmaq üçün ziddiyyət və
ziddiyyəti həll etmək üçün məlumat qıtlığı olmalıdır. Bu zaman şagirddə təfəkkür
oyanır, idrak fəallığı yaranır.
B) Müəllim diskussiyanı
lazımi məcraya yönəltməyə çalışmır.
Nəticədə vaxt itkisinə yol verilir.
C)
Uşaqların irəli sürdükləri
ideyalar müzakirə zamanı
müəllim tərəfindən fərqləndirilmir və heç bir şəkildə qeyd
edilmir.
D)
Problemi yaratmaq üçün müəllimin məlumatı lazımdır. Bu zaman şagirddə həvəs
oyanır.
E) Müəllim problem əsasında əldə edilmiş
faktların müzakirəsin təşkil edir. Şagird öyrə-nir.
15. Yeni
biliklərin kəşfinə aparan, bələdçi
rolunu
oynayan amil hansıdır?
A) Motivasiya
B) Tədqiqt sualı
C) Fərziyyələr D) Ev tapşırığı
E) Meyarlar
16. Tədqiqat
sualının rolu hansıdır?
1. Tədqiqat sualı dəqiq, lakonik, dərsin
məqsədinə uyğun olmalıdır.
2. Şagirdlərin gülməsi üçün şərait yaratmaq
3. Tədqiqat sualı şağırdləri tədqiqata sövq
etməli, onlarda idrak fəallığı yaratmalıdır.
4. Əyanı təlim vasitələrdən istifadə
A) 1, 3
B) 1, 2 C) 2, 4 C) 2, 4
D) 3, 4
E) 1,4
17.
Motivasiya yaratmaq üçün səmərəli yollar hansılardır?
1. Maraqlı bir hadisənin nağıl edilməsi,
2. Şagirdlərə məsafədən yanaşma,
3. Bu və ya digər məsələyə münasibətdə
şagirdlərin mövqeyinin öyrənilməsi,
4. Sizin təklifinizin şagirdlərə mütləq
lazımlı olduğunu ehtimal etmək,
5. Şagirdləri passiv dinləyici vəziyyətinə
gətirmək və ele də saxlamaq,
6. Şagirdlərin verdikləri sualın dəyərsizlik
səviyyəsində anlaşılmasına şərait yaratmaq
7. Sualların verilməsi,
8. Hər hansı məsələ ilə əlaqədar söz vermək,
9. Şagirdlərin gülməsi üçün şərait yaratmaq.
A) 1, 2, 3, 4, 6, 7 B) 3, 4, 6, 8, 9
C) 1, 3, 7, 8, 9 D) 2, 4, 5, 6, 8,
E) 1, 3, 5, 7, 9
18. Nəyə görə motivasiya düşündürücü və
məqsədəuyğun olmalıdır?
1. Tədqiqatı
dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir.
2. 45
dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələ-ləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam
şəkildə
həyata keçirməyə imkan yaradır.
3. Dərsi
maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır.
4.
Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 1,
2 B) 2, 3 C) 1, 4
D) 3,
4 E) 2, 4
19. Naməlum
olan məsələləri müəyyənləş-dirən suallar,
Açıq suallar, Açar
sözlərin köməkliyi ilə mövzuya
aid verilən suallar.
Bunlar motivasiyanın
məqsədəuyğun qurmağın hansı yoludur?
A) Rəmzi
B) Sual verməyə həvəsləndirmə
C) Məqsədyönlü
D) Problemin müxtəlif yollarla həlli
E) İdraki
20. Problem
situasiyasının əsas xüsusiyyətləri hansılardır?
1. problemə müxtəlif istiqamətdə yanaşma-ğa imkan vermir
2. problemi həll etmə variantlarının olmasi
3. sirf hafizəyə xidmət edir
4. alternativ duşunmə imkanı yaradır
5. biliklərin səmərəli mənimsənilməsinə şə-rait
yaratmır
6. problemlərin həlli prosesində idrak fəallığını
formalaşdırır
A) 2, 4, 6 B) 1, 3, 5
C) 2, 5, 6 D) 3, 4, 5
E) 1, 4, 6
21. Aşağıdakılardan hansı biri motivasiya mərhələsinə
aid deyil?
A) Fəal
dərsin birinci mərhələsidir.
B)
İştirakçılar əldə etdikləri biliklərin informasiya mubadiləsini aparırlar.
C)
İnsan təfəkkurunu hərəkətə gətirən və
şagirdlərin
idrak fəallığına təkan verən
prosesdir.
D) Hər
hansı bir fəaliyyətə təhrik edən
vasitədir.
E)
Psixoloji amil kimi hər hansı fəaliyyətin mexanizmini işə salan qüvvədir.
Комментариев нет:
Отправить комментарий