MİQ,DQ və Atestasiya

                                        Diaqnostik  qiymtləndirmə
1. Qiymətləndirmənin istiqamətinə aid
olanları seçin:
1 - beynəlxalq qiymətləndirmə
2 - ənənəvi qiymətləndirmə
3 - milli qiymətləndirmə
4 - sinifdənxaric qiymətləndirmə
5 - məktəbdaxili qiymətləndirmə
A) 2, 3, 4, 5  B) 1, 2, 4
C) 1, 2, 3, 4  D) 1, 3, 5
E) 1, 2, 4, 5
2. Diaqnostik qiymətləndirməyə hansı uyğun gəlir?
A) Yekun səviyyənin qiymətləndirilməsi
B) İrəliləyişlərin monitorinqi
C) İlkin səviyyənin qiymətləndirir.
D) Yekun qiymətləndirmədir
E) Yekun səviyyənin və irəliləyişlərin
monitorinqidir.
3. Diaqnostik qiymətləndirmənin mahiyyəti nədən ibarətdir?
A) Şagird nailiyyətlərinin monitorinqindən
B) İlkin səviyyənin qiymətləndirilməsindən
C) Məlumatlarıln toplanması
D) Məlumatların təhlili
E) Yekun nqiymətləndirmə
4. Diaqnostik qiymətləndirmə aparmaqda müəllimin məqsədi nədən ibarətdir?
A) Təlim strategiyasını  düzgün qurmaq
B) Şagirdlərin maraq dairəsini ,dünya görüşünü nəzərə almamaq
C) Şagirdlərin irəliləməsinin və ya geriləmə-sinin monitorinqini aparır.
D) Təlim texnologiyalarından istifadə etmək
E) Fəal təlim metodlarından istifadə etmək
   5. Diaqnostik qiymətləndirmə hansı
mərhələdə aparılır?
A) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində, həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeni məktəbə keçdikdə və s.).
B) Hər ayın əvvəlində.
C) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
D) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
E) Tədris ilinin sonunda.
 

 5. Diaqnostik qiymətləndirmə hansı
mərhələdə aparılmır?
A)Dərs ilinin  əvvəlində
B) Tədris  vahidinin  əvvəlində, həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda
C)Şagird yeni məktəbə keçdikdə .
 D) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
 E)Yarımilin əvvəlində
6. Diaqnostik qiymətləndirmədə istifadə
olunan vasitələr hansılardır?
A) Müşahidə, şagirdlərin şifahi cavabları
B) Tapşırıqlar, sorğu vərəqi
C) Şifahi təqdimat, testlər
D) Təqdimatlar, müşahidə
E) Müsahibə, şagirdlərin yazı işlərinin təhlili
7. Diaqnostik qiymətləndirmənin əsas
məqsədi nədən ibarətdir?
A) Təlimin hər hansı bir mərhələsində  şagirdlərin ilkin bilik və  bacarıqlarının səviyyəsinin üzə çıxarılmasını təmin etmək.
B) Şagirdlərin özünüqiymətləndirmə  bacarığı-nı inkşaf etdirmək.
C)  Tədris  ilinin  sonunda  şagirdlərin  nailiyyətlərini qiymətləndirmək.
D)  Şagirdlərin  müvəffəqiyyəti  barədə  valideynləri məlumatlandırmaq.
E)  Şagirdlərin  tədris  vahidinin  sonunda  əldə etdikləri bilik və bacarıqların hansı səviyyədə olduğunu yoxlamaq.
8. Diaqnostikqiymətləndirmənin əsas məqsədi nədən ibarətdir?
A) Şagirdlərin təlim sahəsində irəliləyişlərinin izlənməsini təmin etmək
B) Şagirdlərin özünü qiymətləndirmə bacarığını inkişaf etdirmək
C) Təlim prosesinin planlaşdırmasında şagirdlərin fərdi inkişaf xüsusiyyətlərini nəzərə almaq
D) Tədris prosesinin düzgün istiqamətləndirliməsini və səmərəliyini təmin etmək
E)Yarımillərin sonunda şagirdləri qiymətləndirərkən nəzərə alınır
9. Diaqnostik qiymətləndirmədə istifadə
olunan üsul və vasitələrdən yanlış olanı
seçin:
A) Müsahibə  və qeydiyyat vərəqi
B) Tapşırıqvermə və çalışma
C) Fənn müəllimləri ilə əlaqə və əməkdaşlıq
D) Müşahidə və qeydiyyat vərəqi
E) Ekspres sorğu və sorğu vərəqi

10. Diaqnostik qiymətləndirmənin üsulların aid olanları seçin:
1 - müşahidə
2 - Verbal (sözlə) qiymətləndirmə
3 - tapşırıqvermə
4 - özünü qiymətləndirmə
5 - valideynlərlə və digər fənn müəllimləri ilə əməkdaşlıq
A) 1, 3, 5  B) 2, 4, 5C) 1, 2, 3, 5
 D) 2, 3, 5    E) 1, 2, 4, 5
11. Diaqnostik qiymətləndirmənin üsullarına aid olanları məntiqi ardıcıllıqla göstərin:
1 - valideynlərlə və digər müəllimlərlə
əməkdaşlıq
2 - müsahibə
3 - tapşırıqvermə
A) 2, 3, 1 B) 1, 2, 3
C) 3, 2, 1 D) 3, 1, 2
E) 1, 3, 2
12. Diaqnostik qiymətləndirmə üsullarına aid deyil:
A) Müsahibə
B) Tapşırıqvermə
C) Müşahidə
D) Valideyn və müəllimlərlə əməkdaşlıq
E) Çalışmalar
13. Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitələrinə aid olanları seçin:
1 - Müsahibə
2 - Çalışmalar
3 - Müəllimin qeydiyyat vərəqi
4 - Tapşırıqvermə
5 - Söhbət və müəllimin sorğu vərəqi
A) 1, 2, 3 B) 2, 3, 5
C) 3, 4, 5 D) 2, 4, 5
E) 1, 4, 5
14. Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitə-lərinə aid olanların məntiqi ardıcıllığını göstərin:
1 – Söhbətlər
2 - Müəllimin sorğu vərəqi
3 - Çalışmalar
4 - Müəllimin qeydiyyat vərəqi
5 – Müşahidə vərəqləri
A) 2, 4, 5, 3, 1 B) 1, 2, 3, 5
C) 3, 4, 5, 1, 2 D) 1, 5, 4, 3, 2
E) 2, 3, 4, 5
15. Diaqnostik qiymətləndirmənin formaları arasındakı uyğunluğu tapın:
1 - Davamlı
2 - Qısamüddətli
a - dərs ilinin əvvəlində bir neçə dərsin
müəyyən hissəsində aparılır
b - tədris ilinin əvvəlində bir dərsin müəyyən hissəsində aparılır
c - şagirdlərin bilik və bacarıqlarının mövcud vəziyyətini öyrənir
d - şagirdin fənn üzrə bilik və bacarıqları
haqqında məlumat toplayır
e - müəllim qiymətləndirmədə tapşırıqvermə, müsahibə, layihə kimi üsullardan
istifadə edir
A) 1 - a, d; 2 - b, e, c
B) 1 - a, c; 2 - b, d, e
C) 1 - c, d; 2 - a, e, b
D) 1 - d, c; 2 - a, e, b
E) 1 - c, e; 2 - b, a, d
16. Diaqnostik qiymətləndirmənin üsul və vasitələri kim tərəfindən hazırlanır?
A) Direktor müavini
B) Direktor
C) Metodbirləşmə üzvləri
D) Müəllim
E) Təhsil idarəsi (şöbəsi)
17. Diaqnostik qiymətləndirmənin vasitələrini məntiqi ardıcıllıqla göstərin:
1 - söhbət və müəllimin sorğu vərəqi
2 - müsahibə
3 - müşahidə vərəqləri
4 - çalışmalar
5 - müəllimin qeydiyyat vərəqi
A) 1, 2, 3, 5 B) 5, 2, 3, 4
C) 2, 4, 5, 1 D) 4, 5, 3, 1
E) 4, 3, 2, 5
 18. Hansı qiymətləndirmə növündə şagirdlərin ilkin bacarıq və vərdişləri müəyyən olunur?
A) Summativ
B) Formativ
C) Milli qimətləndirmə
D) Beynəlxalq qiymətləndirmə
E) Diaqnostik
19. Məqsədinə uyğun olaraq diaqnostik qiymətləndirmənin formalarını müəyyən  edin:1 – davamlı    2 - əyani    3 – sistematik   
 4 - qısamüddətli      5 - tələbyönümlü
A) 1, 4, 5 B) 1, 5   C) 2, 4, 5 D) 1, 2, 3, 4
E) 1, 4
20.Diaqnostik qiymətləndirmə nümunələri haradasaxlanılır?
A)Müəllimin gündəliyində
B)Məktəbli kitabçasında
C) Təhsilalan haqqında müvafiq yazılı qeydlər  təhsilalanın portfoliosunda saxlanılır.
D) Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələri rəsmi sənədlərdə qeyd olunur
E)Formativ dəftərdə
21.Aşağıda göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə meyarlarından  hansı  sosial –emosional inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları  başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə, anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda pozitiv  münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək, yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini anlamaq
E) özü və başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
22.Aşağıda göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə meyarlarından  hansı  şəxsi  inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları  başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə, anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda pozitiv  münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək, yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini anlamaq
E) özü və başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
23.Aşağıda göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə meyarlarından  hansı  idraki  inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları  başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə, anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda pozitiv  münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək, yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini anlamaq
E) özü və başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
24.Aşağıda göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə meyarlarından  hansı  fiziki inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları  başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə, anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda pozitiv  münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək, yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini anlamaq
E) özü və başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
25.Aşağıda göstərilən diaqnostik qiymətləndirmə üzrə müşahidə sxemində müşahidə meyarlarından  hansı  hərəki inkişafa aiddır?
A) tapşırıqları  başa düşmək, yerinə yetirmək, təqlid etmək, tətbiq etmək, uyğunlaşmaq
B)eşitmə,görmə,dayaq-hərəkət aparatının səviyyəsi
C) bilmə, anlama, tətbiq, təhlil, sintez və dəyərləndirmə bacarıqları
D) qrupda pozitiv  münasibət qurmaq, ünsiyyətə girmək, yaxşı-pis hərəkətləri seçmək, davranışının səbəblərini izah etmək və məsuliyyətini anlamaq
E) özü və başqaları barədə danışmaq, özünə inamı nümayiş etdirmək, müxtəlif situasiyalarda öz davranışını idarə etmək bacarıqları
26. Diaqnostik qiymətləndirmə nəyə xidmət edir?
1. şagirdin bilik və bacarıqlarının ilkin səviyyəsini müəyyən-ləşdirməyə,
2. müəllimin təlim strategiyalarının seçilməsinə
3. şagirdin bilik və bacarığını formalaşdırmasına
4.bilik və bacarıqların  təlim nəticələrinə istiqamətlənməsinə
5. şagirdə fərdi yanaşmanın təmin edilməsinə 
6. Şagirdlərin maraq dairəsi, dünyagörüşü, yaşadığı mühit haqqında məlumat almağa.
A)1,2,4,6
B)1,2,3,5
C)1,2,5,6
D)2,3,4,6
E)2,3,4,5
27.Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələrindən nə üçün  istifadə olunur?
1.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın hazırlanmasında;
2.təlim prosesində fərdi yanaşmanı təmin etməkdə;
3.şagirdlərin irəliləyiş və geriləmələrinin müəyyənləşdirilməsində;
4.təlim tapşırıqlarının seçilməsində;
5.ev tapşırıqlarının verilməsində;
6.tədris olunacaq fənn və ya mövzu ilə bağlı maraq və ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsində;
7.sinifdəki təlimin istiqamətləndirilməsində;
A)1,2,3,6    B)1,2,3,4   C)1,2,3,5 
D)2,3,5,6    E)2,4,6,7
28.Diaqnostik qiymətləndirmənin müşahidə  sxemi  nə üçün istifadə olunur?
A)maraq və dünyagörüşünü  öyrənməmək üçün
B)fəaliyyəti təhlil etmək üçün
C)naliyyətini təhlil etmək üçün
D) şagirdin  əsas inkişaf sahələri üzrə ilkin  səviyyəsini  müəyyən etmək üçün
E)fəaliyyəti izləmək üçün
29.Diaqnostik qiymətləndirmənin neçə növü var?
A)3  B)2  C)4  D)5   E)6

30.Diaqnostik qiymətləndirmənin  nəticələri  harada qeyd olunur?
A)Müəllimin qeyd dəftərində
B)Məktəbli kitabçasında
C) Təhsilalan haqqında müvafiq yazılı qeydlər  təhsilalanın portfoliosunda saxlanılır.
D) Diaqnostik qiymətləndirmənin nəticələri rəsmi sənədlərdə qeyd olunur
E)Formativ dəftərdə
  
                                                          Formativ qiymətləndirmə


1.Formativ qiymətləndirmə  hansı məqsədlə aparılır?
1.təhsilalanların standartların reallaşmasına yönəlmiş irəliləmələrini və geriləmələrini izləmək
2. şagird nailiyyətlərinin səviyyəsini ölçmək
3. bu zaman qarşıya çıxan problemləri aradan qaldırmaq
4.Problemləri düzgün  istiqamətləndirmək
5. şagirdlərin bilik və bacarıqları haqqında məlumat toplamaq
6. məzmun standartlarından irəli gələn bilik və bacarıqların mənimsənilməsinə yönəlmiş fəaliyyətini izləmək
A)1,3,4,6  B)1,2,3,5  C)2,4,6
D)1,3,5,6    E)1,3,5
2.Formativ qiymətləndirmə nəyə əsasən aparılır?
A)Şagirdin maraqlarına əsasən
B) Yalnız testlərlə aparılır
C) fənnin məzmun standartları üzrə təlim  məqsədləri əsasında müəyyənləşdirilməmiş  qiymətləndirmə meyarlarına görə
D)Qiymətləndirmə standartlarına əsasən
E) fənnin məzmun standartları üzrə təlim  məqsədləri əsasında müəyyənləşdirilmiş  qiymətləndirmə meyarlarına görə
3. Formativ qiymətləndirmənin məqsədi:
A) Fənn üzrə şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B)  Müəyyən  olunmuş  nəticələr  əsasında
şagirdlərin bacarıq və  vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
C) Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
D) Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
E) Bölmə üzrə mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
4. Formativ qiymətləndirmədə şagirdlərin
fəaliyyət səviyyələrini göstərən hansıdır?
A) Qeyri-kafi, kafi, yaxşı, əla
B) Aşağı, orta, yüksək, ən yüksək
C) Qeyri-məqbul, məqbul
D) Çox zəif, zəif, orta, ali
E) Kafi, yaxşı, əla
5.Formativ qiymətləndirmənin neçə növü var?
     A)2  B)3  C)1 D)4 E)5

6.Rubrikin neçə növü var?
A)1)   B)3  C)2   D)4   E)5

7. Rubriklərin əsas elementlərini seçin:
1. rubrikin adı
2. aspektlər və meyarlar
3. müəllimin adı
4. qiymətləndirmə şkalası
5. məktəbin adı
6. səviyyə üzrə göstəricilər
7. səviyyə deskriptoru
A) 1, 3, 5, 6     B) 1, 2, 4, 6, 7 
C) 2, 3, 4, 5, 7   D) 1, 3, 4, 5, 6, 7 
E) 2, 4, 5, 7
8. Hansı biri formativ qiymətləndirmənin xüsusiyyətidir?
A)  Qiymətləndirmə  standartlarına  əsaslanır. Keyfiyyət göstəriciləri nəzərə alınır.
B)  Alt  -  standart  əsasında  qurulur.  Daha  obyektiv, dəqiq, adekvat, sistemli.
C)  Formal,  dəqiq  olmayan,  müəllimin   subyektiv rəyinə əsaslanan
D) Yalnız testlərlə aparılır
E) Müəllim və valideynin rəyi əsasında daha
obyektiv aparılır
9.  Holistik  qiymətləndirmə  necə  qiymətləndirmədir?
A) Sürətli
B) Gözəyarı
C) Uzunmüddətli
D) Şifahi           
E) Yazılı
10. Formativ qiymətləndirmənin məqsədi:
A)  Şagirdin  təlim  prosesində  irəliləyişinin
izlənilməməsi.
B)  Şagirdlərin  ilkin  bilik  və  bacarıq  səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
C)  Müəyyən  olunmuş  nəticələr  əsasında  şagirdlərin  bacarıq  və  vərdişlərinin formalaşma   səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
D)  Yarımilin  və  tədris  ilinin  sonunda  şagirdlərin  əldə  etdikləri  nailiyyətlərin  qiymətləndirilməsi.
E) Bölmə  üzrə  mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin  əldə  etdikləri  nailiyyətlərin
qiymətləndirilməsi.
11. Formativ qiymətləndirmənin metodları və onların məzmunu arasındakı uyğunluğu  tapın:
1 - oxu
2 - özünüqiymətləndirmə
3 - test
a - özünüqiymətləndirmə vərəqləri
b – test tapşırıqları
c - Mətn. Dinləmə üzrə qeydiyyat vərəqi.
Oxu üzrə  qeydiyyat vərəqi
A) 1 - c; 2 - a; 3 - b
B) 1 - a; 2 - b; 3 - c
C) 1 - b; 2 - a; 3 - c
D) 1 - c; 2 - b; 3 - a
E) 1 - a; 2 - c; 3 - b
12. Şagirdin özünüqiymətləndirməsi hansı
yollarla formalaşır?
1. Özünümüşahidə, özünütəhlil, müqayisə
2. Özünüdərketmə
3. Özünüqiymətləndirmə, özünənəzarət
4. Özünüidarə, müsahibə
5. Müqayisə, müşahidə
A) 2,3  B) 4, 5   C) 1, 5
D) 3, 4  E) 1, 3
13. Müşahidə vərəqləri, Meyar cədvəli,
Dinləmə üzrə qeydiyyat vərəqi, Oxu üzrə
qeydiyyat vərəqi, Nailiyyət səviyyələri üzrə qiymətləndirmə  şkalası.
 Adları çəkilən vasitələr qiymətləndirmənin hansı növünə aiddir?
A)Summativ B)Milli C)Formativ
D)Diaqnostik E)Beynəlxalq
14. Portfolioda hansı sənədlər qeydə alınmır?
A) Cari qiymətlər
B) Gündəlik müşahidələr
C) Psixoloqun rəyi
D) Müəllimin qeydləri
E) Məktəb rəhbərliyinin qeydləri
15. Rubrik haqqında səhv fikri göstərin.  
A) Rubrik qiymətləndirmənin həm üsulu, həm də vasitəsidir
B) Rubrikin 2 növü var: analitik və holistik
C) Analitik rubrik daha sürətli, holistik rubrik isə ləngdir
D) Holistik rubrik şagirdin işi ilə bağlı ümumi təəssürat yaradır
E) Analitik rubrik şagirdin çoxşaxəli aspektlə-ri üzrə ayrı-ayrı qiymətlər təyin edir.

16. Formativ qiymətləndirmədə istifadəolunan üsullarla bağlı uyğunluğu seçin.
1. Yazı
2. Rubrik
3. Test
4. Tapşırıqvermə
a) Test tapşırıqları  b) Çalışmalar
c) Nailliyət səviyyələri üzrə qiymətləndirməşkalası
d) Yazı işləri. Yazı bacarıqlarının inkişafı
üzrə qeydiyyat vərəqi
A) 1 – a, 2 – b, 3 – d, 4 – c
B) 1 – a, 2 – b, 3 – c, 4 – d
C) 1 – c, 2 – a, 3 – d, 4 – b
D) 1 – b, 2 – d, 3 – a, 4 – c
E) 1 – d, 2 – c, 3 – a, 4 – b
17. Portfolio  nədir?
A) Şagirdin davranışı barədə məlumatlar
B) Şagirdin təlim nailiyyətləri və  inkişaf göstəricilərindən,  pedaqoji  heyətin  rəy  və    tövsiyyələrindən ibarət sənədlər toplusu.
C) Şagirdin yazı işləri
D) Müəllimlərin şagird haqqında rəyləri
E) Şagirdin sağlamlıq göstəriciləri
18. Formativ qiymətləndirmə nə vaxt aparılır?
A) Təlim prosesinin əvvəlində.
B) Kiçik summativ qiymətləndirmədən əvvəl.
C) Dərs ilinin əvvəlindən başlayaraq gündəlik olaraq.
D) Hər yarımilliyin sonunda
E) Yalnız tədris ilinin sonunda.
19.Şagird portfoliosunda hansı məlumat və sənədlər  saxlanılır?
1. cari qiymətlər;
2.Məktəb rəhbərliyinin rəyi
3.qarşıya çıxan problemlərin təsviri və onların təhlili
4.BSQ-lər
5.şagirdin dərs fəaliyyəti
6.psixoloqların psixoloji müayinənin nəticələri əsasında rəyi
A)1,2,3,4
B)1,3,5,6
C)1,2,5,6
D)2,3,5,6
E)3,4,5,6,
20.Formativ qiymətləndirmənin nəticələrindən nə üçün istifadə  olunur?
1.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın təkmilləşdirilməsində;
2.tədris olunacaq fənn və ya mövzu ilə bağlı maraq və ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsində;
3.təlim tapşırıqlarının seçilməsində;
4.ev tapşırıqlarının verilməsində;
5.cari və perspektiv (illik) planlaşdırmanın hazırlanmasında;
6.sinifdəki təlimin istiqamətləndirilməsində;
7.şagirdlərin irəliləyiş və geriləmələrinin müəyyənləşdirilməsində.
A)1,3,4,6,7
B)1,3,5
C)2,3,4,5,7
D)3,5,6,7
E)1,3,4,5,7

                                                          Motivasiya

 1. Fəal dərsin mərhələlərinin düzgün ardıcıllığını müəyyən edin:
1. Motivasiya
2. Qiymətləndirmə
3. Məlumat mübadiləsi
4. Tədqiqatın aparılması
5. Ümumiləşdirmə və nəticələrin çıxarılması
6. Məlumatın müzakirəsi
7. Yaradıcı tətbiqetmə
A) 1, 2, 4, 3, 6, 7, 5
B) 1, 4, 3, 5, 7, 6, 2
C) 1, 4, 3, 6, 5, 7, 2
D) 1, 2, 6, 3, 5, 4, 7
E) 1, 3, 4, 2, 5, 7, 6
2. Düzgün motivasiya necə olmalidir?
1. düşündürücü (2 və daha çox fərziyyələri  yaradan)
2. asanlıqla cavabı tapılan
3. qısa (3-5 dəqiqə)
4. məqsədyönlü
5. həyatla əlaqəli
6. konkret
7. ziddiyati həll etmək tələbatı
A) 1, 2, 4     B) 3, 5, 6     C) 1, 5, 6
D) 2, 4, 7        E) 1, 4, 7
3. Motivasiya üçün üsulları seçin:
1. Maraqlı bir hadisənin nağıl edilməsi
2. Mübahisə doğura biləcək fikir söyləmək
3. Dəqiq, lakonik olmalıdır
4. Hər hansı məsələ ilə əlaqədar söz vermək
A) 1, 3, 4    B) 1, 2, 4    C) 2, 3
D) 1, 4  E) 2, 3, 4
4. Motivasiyanın quruluş prinsipləri olan
bəndi müəyyən edin .
A) Əyanilik, şifahilik
B) İnteqrativlik, problemlilik
C) İnkişafyönümlülük, interaktivlilik
D) Problemlilik, məqsədyönlülük
E) Ənənəvilik, müasirlilik
5. Motivasiya neçə prinsip əsasında  qurulur?
A)1    B) 6 C) 2  D) 4     E) 5



6. Motivasiyanın prinsiplərini(xüsusiyyətlərini) seçin:
1. Zorla insanları motivə etmək olmaz!
2. Şagirdlərə məsafədən yanaşma,
3. Hər bir insan motivasiyaya malikdir.
4. İnsanlar hər şeyə öz motivlərindən və
maraqları çərçivəsindən yanaşırlar.
5. Qeyri-adi məlumatlardan istifadə
A) 1, 2, 3 B) 1, 3, 4 C) 1, 3, 5
D) 2, 3, 4      E) 3, 4, 5
7. Problem situasiyanın yaradılması zamanı buraxılan səhvi göstərin:
A) Müəllim şagirdin qarşısına onun səviyyəsi üçün çox çətin problem qoyur.
B) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır.
C) Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək
tələb olunur.
D) Hər bir şagirdin bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapma-ğa xidmət edir.
E) Problem düşündürücüdür, müxtəlif fikirlər yaradır.
8.Motivasiyanın məqsədəuyğun qurmağın
3 yolunu müəyyən edin:
1. Problemin müxtəlif yollarla həll edilməsi
2. Sual verməyə həvəsləndirmə
3. Qısaca ifadə edilən ideyaları  gostərməklə
4. Rəmzi (simvolik) materialların şərhi
A) 2, 3, 4      B) 1, 2, 4
C) 1, 2, 3    D) 1, 3, 4
E) 3, 4
9. Hər hansı bir fəaliyyətin mexanizmini
işə  salan sövqedici qüvvədir. Dərsin vacib komponentidir. Söhbət nədən gedir?
A) Tədqiqat sualı
B) Müzakirə
C) Metod
D) Fəaliyyət xətti
E) Motivasiya
 10. Biri motivasiyanın dəyərləndirilməsi
üçün meyar kimi götürülə bilməz.
A) uşaqlar tərəfindən çətinliklə dərk edilməsi
B) motivasiyanın məqsədəuyğunluğu
C) motivasiyanın yığcamlığı - qısa vaxt
ərzində həyata keçirilməsi
D) onun hazırlanmasına müəllimin  nə qədər  vaxt və  qüvvə sərf etməməsi
E ) motivasiyanın maraqlı və düşündürücü
olması
14. Hansı tədqiqatın aparılması  mərhələsinə aiddir?
A) Dərsin əvvəlində şagirdlərin qarşısına
problem (ziddiyəti həll etməyə tələb edən
fikir, sual) qoyulmalıdır.
B) Bunun üçün müəllim birinci növbədə dərsin məqsədləri araşdırılmalıdır.
C) Bu mərhələdə iştirakçılar tədqiqatın gedi-şində əldə etdikləri tapıntıların, yeni informasiyanın mübadiləsini aparırlar.
D) Bu zaman yeni faktların öyrənilməsi və bu suallara cavabların tapılması gedişində düşünmək və yeni bilikləri kəşf etmək üçün münasib şərait yaranır.
E) Şagirdləri passiv dinləyici vəziyyətinə gə-tirmək və elədə saxlamaq.
11. Tədqiqatın aparılması zamanı müəllim  hansı bilik, bacarıq, vərdişlərə malik olmasa da olar?
A) Tədqiqatın aparılması üçün metod seçiminə
B) İşin qrup şəklində və digər formada aparılmasına
C) Tədqiqatın aparılması üçün tapşırıqlar seçiminə
D) Seçilmiş tapşırıqların çoxhəlli olmasına
E) İş vərəqləri hazırlanmasına
11.  Nə  üçün  motivasiya  düşündürücü  və məqsədəuyğun olmalıdır?
A) Tədqiqat prosesini çətinləşdirir.
B)  Dərsin  bütün  mərhələlərini  tam  şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır.
C)  Dərsin  vaxtında  başa  çatmasına  kömək edir.
D) Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
E)  Tapşırıqları  düzgün  yerinə  yetirməyə  kömək edir.
12. Aşağıdakılardan hansı fəal dərsin
mərhələləridir?
1. Motivasiya, problemin qoyuluşu
2. Tədqiqatın aparılması
3. Məlumat mubadiləsi
4. Ev tapşırığının yoxlanılması
5. Məlumatların müzakirəsi
6. Nəticələrin cıxarılması
7. Yeni movzunun izahı
8. Yaradıcı tətbiq etmə
9. Yeni dərsin möhkəmləndirilməsi üçün
sual və tapşırıqlar
1.     Qiymətləndirmə (məqsədə görə müəyyən mərhələdən sonra aparıla bilər)
A) 1, 2, 3, 5, 6, 8, 10
B) 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9
C) 1, 4, 6, 7, 8, 9, 10
D) 3, 4, 6, 7, 8, 9,10
E) 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10
 13.  Problem  situasiyanın  yaradılması
zamanı tez-tez müşahidə  olunan səhvi göstərin:
A) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr  yaradır.
B)  Qoyulan  problemdə  ziddiyyəti  həll  etmək tələb olunur.
C) Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən
istifadə  etməklə  problemin  həlli  yollarını
tapmağa çalışır.
D)  Problemin  həlli  xüsusi  tədqiqat  tələb
etməlidir.
E)  Müəllimin  şagirdin  qarşısına  qoyduğu
problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir.
14. Problemi necə yaratmaq olar və yarandıqdan sonra hansı proses baş verir?
A) Problemi yaratmaq üçün ziddiyyət və ziddiyyəti həll etmək üçün məlumat qıtlığı olmalıdır. Bu zaman şagirddə təfəkkür oyanır, idrak fəallığı yaranır.
B)  Müəllim  diskussiyanı  lazımi  məcraya yönəltməyə  çalışmır.  Nəticədə  vaxt  itkisinə yol verilir.
C)  Uşaqların  irəli  sürdükləri  ideyalar  müzakirə  zamanı  müəllim  tərəfindən  fərqləndirilmir və heç bir şəkildə qeyd edilmir.
D)  Problemi yaratmaq üçün  müəllimin  məlumatı lazımdır. Bu zaman şagirddə  həvəs  oyanır.
E) Müəllim problem əsasında əldə edilmiş faktların müzakirəsin təşkil edir. Şagird öyrə-nir.
15. Yeni biliklərin kəşfinə aparan, bələdçi
rolunu oynayan amil hansıdır?
A) Motivasiya  B) Tədqiqt sualı
C) Fərziyyələr  D) Ev tapşırığı
E) Meyarlar
16. Tədqiqat sualının rolu hansıdır?
1. Tədqiqat sualı dəqiq, lakonik, dərsin
məqsədinə uyğun olmalıdır.
2. Şagirdlərin gülməsi üçün şərait yaratmaq
3. Tədqiqat sualı şağırdləri tədqiqata sövq
etməli, onlarda idrak fəallığı yaratmalıdır.
4. Əyanı təlim vasitələrdən istifadə
A) 1, 3  B) 1, 2  C) 2, 4    C) 2, 4  
D) 3, 4  E) 1,4
17. Motivasiya yaratmaq üçün səmərəli yollar hansılardır?
1. Maraqlı bir hadisənin nağıl edilməsi,
2. Şagirdlərə məsafədən yanaşma,
3. Bu və ya digər məsələyə münasibətdə
şagirdlərin mövqeyinin öyrənilməsi,
4. Sizin təklifinizin şagirdlərə mütləq lazımlı olduğunu ehtimal etmək,
5. Şagirdləri passiv dinləyici vəziyyətinə
gətirmək və ele də saxlamaq,
6. Şagirdlərin verdikləri sualın dəyərsizlik
səviyyəsində anlaşılmasına şərait yaratmaq
7. Sualların verilməsi,
8. Hər hansı məsələ ilə əlaqədar söz vermək,
9. Şagirdlərin gülməsi üçün şərait yaratmaq.
A) 1, 2, 3, 4, 6, 7 B) 3, 4, 6, 8, 9
C) 1, 3, 7, 8, 9 D) 2, 4, 5, 6, 8,
E) 1, 3, 5, 7, 9
18. Nəyə görə motivasiya düşündürücü və
məqsədəuyğun olmalıdır?
1. Tədqiqatı dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir.
2. 45 dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələ-ləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam
şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır.
3. Dərsi maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır.
4. Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 1, 2 B) 2, 3 C) 1, 4
D) 3, 4 E) 2, 4



19.  Naməlum  olan  məsələləri  müəyyənləş-dirən  suallar,  Açıq  suallar,  Açar  sözlərin köməkliyi ilə  mövzuya aid verilən suallar.
Bunlar  motivasiyanın  məqsədəuyğun qurmağın hansı yoludur?
A) Rəmzi
B) Sual verməyə həvəsləndirmə
C) Məqsədyönlü
D) Problemin müxtəlif yollarla həlli
E) İdraki
20. Problem situasiyasının əsas xüsusiyyətləri hansılardır?
1. problemə müxtəlif istiqamətdə yanaşma-ğa imkan vermir
2. problemi həll etmə variantlarının olmasi
3. sirf hafizəyə xidmət edir
4. alternativ duşunmə imkanı yaradır
5. biliklərin səmərəli mənimsənilməsinə şə-rait yaratmır
6. problemlərin həlli prosesində idrak fəallığını formalaşdırır
A) 2, 4, 6 B) 1, 3, 5
C) 2, 5, 6 D) 3, 4, 5
E) 1, 4, 6
21. Aşağıdakılardan hansı biri motivasiya mərhələsinə aid deyil?
A) Fəal dərsin birinci mərhələsidir.
B) İştirakçılar əldə etdikləri biliklərin informasiya mubadiləsini aparırlar.
C) İnsan təfəkkurunu hərəkətə gətirən və
şagirdlərin idrak fəallığına təkan verən
prosesdir.
D) Hər hansı bir fəaliyyətə təhrik edən
vasitədir.
E) Psixoloji amil kimi hər hansı fəaliyyətin mexanizmini işə salan qüvvədir.














Комментариев нет:

Отправить комментарий